بلندگوهای لاین اری ( سیستم Line Array ) 


بلندگوهای لاین اری ( سیستم Line Array ) همانطور که از نام آن پیداست متشکل از مجموعه ای متصل از بلندگوهای عمدتا هم سایز و ذوزنقه ای شکل می باشد. سیستم لاین اری با آرایشی خاص و به صورت خطی (عمودی) به یکدیگر متصل می شوند. این سیستم عموما از سقف سالن ها آویز و یا بر روی برج های بلند در فضای باز و در سمت چپ و راست صحنه (سن) نصب می شوند. امروزه طراحی و اجرای سیستم صوتی برای کنسرت ها، اجراهای بزرگ، سالن های همایش و آمفی تئاترهای بزرگ، استادیوم ها و به طور کلی فضاهایی که وسعت بالایی دارند بدون بهره گیری از باند اری بسیار دشوار و چالش برانگیز خواهد بود. اماکنی که کاربرد اصلی این سیستم در آنها بوده و میتوان مزایای فوق العاده آن را احساس نمود.

پیرامون علل و لزوم استفاده از بلندگوهای لاین اری :

در گذشته صدا رسانی حتی در محیط های بزرگ به وسیله منابع تولید صوت مجزا از یکدیگر صورت می پذیرفت. به این صورت که با توجه به فضای مورد نیاز برای پوشش، بلندگوها را در نقاط مختلف چیدمان می شدند. هر چه محیط بزرگتر بود از تعداد بلندگوهای بیشتر برای صدا رسانی استفاده می گردید. افزایش تعداد منابع صوتی عمدتا مشکلات متعددی را ایجاد می نمود. مهمترین این مشکلات اختلال امواج صوتی حاصل از منابع مختلف است که موجب از بین رفتن برخی از فرکانس ها یا تشدید برخی دیگر می گردید. نتیجتا حاصل کار صدایی نامطلوب و بعضا آزار دهنده برای شنونده بود.

در عصر حاضر سیستمهای شامل انبوهی از اسپیکرهای نصبی روی دیوارها رفته رفته کاربرد خود را از دست داده اند. از سویی بخشی دیگر از مشکلات این نوع سیستم های سنتی از قبیل: پوشش صوتی، مدت زمان نصب و حمل و نقل سخت موجب گردیده با پیشرفت تکنولوژی مهندسان امر صدا جهت ارائه صدای با کیفیت، حداکثر قدرت و پوشش دهی صوتی مناسب به بلندگوهای لاین اری روی آورند.

تفاوت صدارسانی سیستم لاین اری و بلندگو های معمولی

نحوه پوشش سیستم LINE ARRAY

پوشش صوتی سیستم لاین اری و بلندگوهای جانبی

اساس و نحوه عملکرد سیستم لاین اری :

اساس سیستم Line Array بر صدا رسانی متمرکز استوار است. در این روش زاویه قرارگیری بلندگوها در هر خط با توجه به ابعاد سالن و نحوه قرارگرفتن شنودگان تنظیم میشود. از دیگر سو شدت صوتی خروجی هر بلندگو نیز به همین نسبت تنظیم خواهد شد. لذا نهایتا صدایی یکنواخت در فضا به گوش می رسد. به طوری که افراد حاضر در صفوف اول، میانی یا آخر سالن ها همگی حجم صوت را به صورت یکسان دریافت می نمایند.

این مورد در کنار طراحی خاص بلندگوها که موجب زیباسازی محیط می گردد مزیت اصلی سیستم لاین اری می باشد. البته با تمامی قابلیت هایی که برای سیستم Line Array جهت پوشش حداکثر فضا در نظر گرفته شده گاها و در موارد خاص شرایطی وجود دارد که با توجه به نوع طراحی سالن (عموما فضاهای بسته چند سطحی و یا دارای طراحی با نقاط کور) و یا وسعت فضای باز نیاز است نقاطی که کمتر تحت پوشش قرار می گیرند توسط تعداد کمی از بلندگوهای جانبی ساپورت گردند.

نحوه پوشش سیستم LINE ARRAY

پوشش صوتی سیستم لاین اری و بلندگوهای جانبی