صندلی سالن های همایش ، آمفی تئاتر ، سینما و کنفرانس


در این مقاله قصد داریم نکاتی پیرامون صندلی سالن های گوناگون و چیدمان آن ها شرح دهیم. اگرچه ممکن است این طور به نظر نرسد اما به واقع صندلی سالن های همایش (مبلمان سالن همایش) ، صندلی سالن های آمفی تئاتر ، صندلی سالن های سینما و صندلی سالن های کنفرانس تاثیر بسازیی در رضایتمندی مدعوین و حتی نتایج جلسات خواهد داشت. صندلی باید با توجه به کاربرد و ماهیت سالنها انتخاب گردد. هدف آنکه ضمن همخوانی با دکوراسیون و کاربرد سالن، آسودگی را برای حضار در جلسات گوناگون و طولانی فراهم آورد.

صندلی اگر استاندارد نباشد باعث ناراحتی و رنجش مدعوین می شود. همچنین موجب می گردد مجریان و میزبانان نیز نتوانند آنطور که باید و شاید اجرا یا جلسه مناسبی داشته باشند. نکته مهم دیگر در انتخاب صندلی اماکن یاد شده کیفیت آنها می باشد. زیرا این اماکن خصوصا سالنهای همایش و سینما عمدتا میزبان ترافیک بالا استفاده هستند. یعنی ممکن است به صورت روزانه و در ساعتهای طولانی از آنها استفاده گردد. لذا مبلمان این سالن ها باید از حداکثر دوام و کیفیت برخوردار باشند.

ویژگیهای صندلی سالن های همایش ، آمفی تئاتر و سینما:

صندلی سالن های همایش، آمفی تئاتر و سینما که بعضا تحت عنوان مبلمان سالن همایش، آمفی تئاتر و سینما نیز شناخته می شوند معمولا دارای ویژگیهای مشترک یکسانی می باشند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مکانیزم کف تاشو فنری(بدون تولید صدای مزاحم هنگام باز و بسته شدن). با اتصال به پایه توسط سیستم متحرک فنر پیچشی و جک تاخیرانداز.

کلاف کفی از جنس ورق خمکاری شده به ضخامت حداقل ۱۵ میلیمتر.

رنگ آمیزی قطعات فلزی از نوع پودری الکترواستاتیک.

استفاده از فوم سرد حالت دار کف و پشت(فوم سرد باعث دوام و راحتی بیشتر صندلی می گردد).

روکش صندلیها از جنس پارچه یا چرم نسوز با کیفیت با مقاومت بالا در برابر نفوذ مایعات.

ویژگی ها و مشخصات تکمیلی:

پشتی و کفی صندلی ها می تواند از مواد ABS(نوعی پلاستیک مقاوم) یا چوبی باشد. استفاده از چوب به دلیل خاصیت آکوستیکی و از منظر زیبایی شناسی بهتر است. اما ABS مقاوم تر و دارای عمر بیشتری می باشد. بعضا در سالن ها ممکن است چند ردیف جلو (مخصوصا ردیف اول) صندلی های اصطلاحا VIP نصب گردند.  عمده تفاوت این صندلی ها با صندلی های معمول شکل ظاهری شکیل تر و راحتی بیشتر آنهاست. همچنین کفی صندلیهای VIP عموما ثابت بوده و تاشو نیست. لذا فضای جلو پا این مدل صندلیها بیشتر در نظر گرفته می شود.

در فضاهایی که ممکن است در آنها مباحث آموزشی مطرح گردند میتوان از صندلیهای دسته تحریر دار استفاده نمود. این صندلیها مجهز به دسته ای مخصوص برای قرار دادن لوازم تحریر و موارد مشابه هستند. صندلی همایشی دسته تحریر دار دارای مکانیزمی خاص هستند. به این شکل که در صورت عدم نیاز به دسته تحریر آنرا جمع کرده و داخل دسته صندلی مخفی می نماید. در زمان نیاز میتوان آنرا باز کرده و استفاده نمود. اما در سالنهای سینما تماشاگران بعضا مواد خوراکی و نوشیدنی همراه دارند. لذا صندلی سالن های سینما بعضا مجهز به جای نوشیدنی روی دسته خود هستند. تا حضار بتوانند از آن برای قرار دادن وسایل خود استفاده نمایند.