مایداس | Midas


در دهه ۶۰میلادی انفجاری در زمینه موسیقی در بریتانیا موجب ایجاد یک صنعت نوآورانه حول محور موسیقی در سال های پس از آن شد و به دنبال آن سلسله مراتبی از اتفاقات و رویدادهای جدید و مثبت در این زمینه پیش آمدند؛ از آن جمله در سال ۱۹۷۰ شرکتی با نام Midas در لندن توسط آقایان Jeff Byres و Charles Brook تاسیس و به تولید گیتارهای ترانزیستوری، انواع تقویت کننده صوتی (آمپلی فایر) و کابینت بلندگو مشغول شدند.

تاریخچه مایداس

تصویری از سال های ابتدایی فعالیت Midas

کنسول های Midas در سال های ۱۹۷۰ راه خود را به تئاترهای موزیکال بازکردند. دو نفر از مشهورترین و موفق ترین آهنگساز ها و نمایشنامه نویس های انگلیسی در این زمینه به نام های Sir Andrew Lloyd Weber و Sir Tim Rice آهنگ ها و تئاترهایی طراحی کردند و با کمک یک مهندس معروف به نام Abe Jacob به نمایش درآوردند که تنظیمات صوتی و موسیقایی این نمایش ها توسط کنسول های شرکت Midas صورت گرفت و در سراسر جهان با محبوبیت بی نظیری روبرو شد که از جمله این نمایش ها می توان به تئاتر Cats و Evita اشاره نمود.

در سال ۱۹۷۵ اولین کنسول Midas با صفحه مانیتور اختصاصی برای مشتری هایی مشهور همچونClair Brothers Audio ، Elvis Presley، Yes، Billy Joel و The Beach Boys طراحی و تولید شد.یکی دیگر از نوآوری های کنسول های Midas، سیستم Active Crossover بود (نوعی از مدار فیلتر الکترونیکی است که در طیف وسیعی از برنامه های صوتی مورد استفاده قرار می گیرد تا سیگنال های صوتی را به دو یا چند فرکانس تقسیم کند) که برای سیستم های جدید صوتی در آن زمان در انگلستان فراگیر شده بود.

شرکت Midas با سری کنسول های PR 40 که اغلب از آنها PRO40 یاد می شد وارد دهه ۸۰ میلادی گردید. این نوع از ماژول ها، امکانات بیشتری را فراهم کرده و می توانستند در تولید میکسر کنسول های بزرگتر بکار روند. سری کنسول های PRO40 بسیار موفق و محبوب بودند و خط تولید اصلی شرکت Midas در اوایل این دهه به این محصول اختصاص یافت.

کنسول های سری XL شرکت مایداس همواره یه به عنوان پیشرو شناخته می شدند و اولین سری آن در نمایشگاه تخصصی جامعه مهندسین صنایع صوتی در نیویورک در سال ۱۹۸۶ ارائه شد. هزینه توسعه کنسول XL برای Midas بسیار بالا بود و و موجبات مشکلات مالی برای شرکت گردید که به دنبال آن در سال ۱۹۸۷ شرکت Midas Audio Systems Ltd. تعطیل و دارایی هایی آن توسط KLARK TEKNIK خریداری شد و ادامه طراحی و تولید کنسول ویژه Midas در شرکت Klark Teknik در شهر Kidderminster انگلستان از سر گرفته شد.

مدل XL3 از جدیدترین های Midas در سال ۱۹۹۰ معرفی گردید، این کنسول جدیدترین تولید Midas بود که باز هم نام این برند را سَرِ زبانها انداخت، XL3 اساساً یک کنسول به همراه مانیتور بود که ادامه سری XL2 به حساب می آمد اما با نوآوری جدید در مورد فیدرهای VCA ؛ (که روی جلوی شاسی اصلی نصب شده بود) این محصول حتی برای منازل هم قابلیت کاربرد داشت.

میکسر xl4

کنسول XL4 مایداس

پروژه بعدی XL4 بود که جزء تولیدات پرچمدار سال ۱۹۹۵ تلقی می شد و حرف اول را در کنسول میکسرهای آنالوگ می زد که هنوز هم در کنسرت های گروه های مختلف موسیقی به چشم می خورد و از آن استفاده می گردد. کنسول XL4 با گروه های موسیقی همچون Aerosmith، Bon Jovi، Metallica، The Rolling Stones، Simply Red و بسیاری دیگر از آثار با کیفیت، در جهان سفر کرد. این کنسول معیاری برای تولیدات دهه آینده بوجود آورد. مهندسان فعال در صنعت صدا از آنچه که آنها توانستند با ترکیبی بی نظیر از عملکرد صوتی XL4 و اتوماسیون جامع حرکتی فیدر به دست آورند، شگفت زده شدند. بسیاری از عناصر این کنسول افسانه ای همچنان در دسترس مهندسان امروزی هستند.

گام بعدی که بر موفقیت XL3 و XL4 تأثیر می گذارد، و موجبات سلطه تمام عیار برند مایداس در تجارت تجهیزات مربوط به گروه های موسیقی در کنسرت ها را گردید؛ چیزی نبود جز، سری Heritage که در سال ۱۹۹۶ معرفی شدند. در میان کنسول های Heritage مدل Heritage 3000 به یک استاندارد در صنعت راه اندازی کنسرت ها تبدیل شد و همراه با XL4 کانونی را برای کنسرت های مهم دهه های بعد تشکیل دادند. کنسرت هایی همچونBon Jovi ،Alanis Morrisette ،AC / DC Coldplay Kid Rock، Metallica، Foo Fighters ،Christina Aguilera ،Sir Paul McCartney and Pearl Jam

شرکت مایداس سریLegend 3000 در سال ۲۰۰۲ معرفی نمود، این کنسول جدیدترین و نوآورانه ترین کنسولی بود که تا آن زمان ساخته شده بود، این در حالی بود که این دستگاه هم برای امکان کوچک و هم برای گروه های موسیقی معمولی مناسب بود و به دلیل ویژگی های و قابلیت های ویژه که داشت (دارا بودن دو مجموعه فیدر در هر کانال و…) به عنوان اولین میکسر سه منظوره معروف شد.

در سال ۲۰۰۳ Midas یک تیم کوچک از مهندسین سابق واحد تحقیق و توسعه شرکت Amek را استخدام کرد تا هسته تیم جدید طراحی کنسول دیجیتال خود را تشکیل دهد. کار این تیم از یک دفتر کوچک در ساختمان Empress به یک ساختمان با شکوه در Manchester منتقل شد. این تیم، که توسط کارکنان واحد تحقیق و توسعه در Kidderminster تکمیل شده است، مسئولیت طراحی سخت افزار و DSP، مدار آنالوگ و توسعه رابط کاربری آنرا بر عهده داشت.

کنسول مایداس

ورود Midas به عرصه تمام دیجیتال

برند Midas در سال ۲۰۰۶ پا به عصر تمام دیجیتال می گذارد،کنسول میکسینگ تمام دیجیتال MIDAS XL8 Live Performance در نمایشگاه فرانکفورت Pro Light + Sound در این سال نظر متخصصان را جلب نمود.در مجموع سه کنسول در این نمایشگاه معرفی شد، دو کنسول در غرفه و یکی در چادر عظیمی که در فضای باز بر پا شده بود قرا داشت، کنسول XL8 دستگاهی به واقع قدرتمند است و قسمت کنترل کننده دستگاه دارای پنج مانیتور جداگانه است که همگی در نور روز و نورمستقیم براحتی قابل مشاهده هستند و از این رو جهت استفاده در اجراهای زنده فضای باز بسیار مناسب است. کنسول XL8 در بسیاری از تورها و رویدادهای پرطرفدار مورد استفاده قرار گرفته است که از آن جمله میتوان به مراسم یوروویژن، جشن الماس ملکه بریتانیا، جوایز بریتانیا و جایزه صلح نوبل اشاره نمود.

سال ۲۰۰۹ شاهد اتحاد و همبستگی بین نام های تجاری Midas و Klark Teknik ازیک سو و نام تجاری MUSIC Tribe از شرکت Bosch هستیم. به آسانی مشخص شد که این یک رابطه فوق العاده قوی بود، زیرا MIDAS و KLARK TEKNIK نه تنها میراث نام تجاری خود بلکه تجربه عملکرد در سطح بالای صنعت صدا را زنده می کردند و از طرفی صاحب مالکیت معنوی بودند که همه می توانستند از آن بهره مند شوند.

یک تیم اختصاصی از مهندسین بریتانیایی در حال حاضر هسته شرکت های MIDAS و KLARK TEKNIK را در MUSIC Tribe City تشکیل داده اند که مرکز تولید این شرکت بوده و در شهر Zhongshan استان Guangdong قرار گرفته است، جایی که همه ۳۰۰۰ کارمند و کارگر این شرکت به آنجا “خانه” می گویند! شرکت MUSIC Tribe در عوض بیش از ۲۰ میلیون دلار در یک مرکز تولید اختصاصی با تکنولوژی فوق العاده بالا برای MIDAS و KLARK TEKNIK سرمایه گذاری کرده است.

یکی از پروژه هایی که شرکت مایداس از امکانات، توان تولیدی و منابع شرکت MUSIC Tribe در جهت تولید آن استفاده کرد(در سال ۲۰۱۲) million-cycle MIDAS PRO FADER بود که عمدتاً از عمر مفید فیدر های موتورداری که به کنسول های شرکت های رقیب متصل می شوند فراتر رفته بود.

همزمان با سال۲۰۱۴ بیش از ۴۰ سال است که Midas و Klark Teknik قدرت خود را در نوآوری و رهبری دنیای حرفه ای صنعت صدا، با تولید محصولات بسیار خاص به رُخ همگان کشیده اند به همین مناسبت مدیرعامل شرکت در سخنرانی خود عنوان نمود:
”دستاوردهای ما با حمایت بی نظیر همه کارکنان شگفت انگیز ما در طول سال ها امکان پذیر شده است،ما همچنین از شرکا، مشتریان، مهندسین سیستم های صوتی، موسیقیدانان و دوستان زیادی که بیش از ۴۰ سال از ما حمایت کرده اند تشکر می کنیم. این یک سفر فوق العاده بوده است که با هم طی کرده ایم و مشتاقانه منتظریم تا ببینیم که ۴۰ سال آینده به کجا خواهیم رسید.”
امروز برند Midas پس از سالها فعالیت درخشان در زمینه سیستم های حرفه ای صوت یکی از مشهورترین تولیدکنندگان تجهیزات صوتی می باشد و امروزه رویه تولید میکسرهای صوت بی نظیر خود را با میکسرهایی همچون سری M32و سری Pro ادامه داده است . میکسرهای ساخت مایداس از گذشته تا امروز در اماکنی گوناگون همچون استادیوم ها، سالن های کنسرت، سالن های همایش، فستیوال ها،اماکن مذهبی و … نصب شده، مورد استفاده قرار گرفته و شگفتی ساز بوده اند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره محصولات مایداس با الکتروویژن تماسبگیرید.

میکسر مایداس