مایداس | Midas


در دهه ۶۰میلادی انفجاری در زمینه موسیقی در بریتانیا موجب ایجاد صنعتی نوآورانه حول محور موسیقی در سالهای بعدی گردید. به دنبال آن سلسله مراتبی از رویدادهای جدید و مثبت در این زمینه پیش آمدند. از آن جمله در سال ۱۹۷۰ شرکتی با نام مایداس ( Midas ) در لندن توسط آقایان Jeff Byres و Charles Brook تاسیس و به تولید گیتارهای ترانزیستوری، انواع تقویت کننده صوتی (آمپلی فایر) و کابینت بلندگو مشغول شدند. شرکت الکتروویژن به عنوان نمایندگی فروش محصولات مایداس در ایران نسبت به عرضه محصولات این برند خصوصا میکسرهای دیجیتال آن اقدام می نماید. در این بخش تاریخچه و دست آوردهای این کمپانی را مرور خواهیم نمود.

تاریخچه  و سیر تحولات کمپانی مایداس:

تاریخچه مایداس

تصویری از سال های ابتدایی فعالیت مایداس

کنسول های Midas در سال های ۱۹۷۰ راه خود را به تئاترهای موزیکال بازکردند. دو نفر از مشهورترین و موفق ترین آهنگساز ها و نمایشنامه نویس های انگلیسی در این زمینه به نام های Sir Andrew Lloyd Weber و Sir Tim Rice آهنگ ها و تئاترهایی طراحی کردند و با کمک یک مهندس معروف به نام Abe Jacob به نمایش درآوردند. تنظیمات صوتی و موسیقایی این نمایش ها توسط کنسول های شرکت Midas صورت گرفت. و در سراسر جهان با محبوبیت بی نظیری روبرو شد. از جمله این نمایش ها می توان به تئاتر Cats و Evita اشاره نمود.

اولین کنسول Midas با مانیتور اختصاصی:

در سال ۱۹۷۵ اولین کنسول Midas با صفحه مانیتور اختصاصی برای مشتری هایی مشهور همچونClair Brothers Audio ، Elvis Presley، Billy Joel  طراحی و تولید شد. یکی دیگر از نوآوری های کنسول های این کمپانی، سیستم Active Crossover بود. نوعی از مدار فیلتر الکترونیکی که در طیف وسیعی از برنامه های صوتی مورد استفاده قرار می گیرد تا سیگنال های صوتی را به دو یا چند فرکانس تقسیم کند. این فناوری برای سیستم های جدید صوتی آن زمان در انگلستان فراگیر شده بود.

شرکت مایداس با سری کنسول های PR 40 که اغلب از آنها PRO40 یاد می شد وارد دهه ۸۰ گردید. این نوع از ماژول ها، امکانات بیشتری را فراهم کرده و می توانستند در تولید کنسول های بزرگتر بکار روند. سری کنسول های PRO40 بسیار موفق  بودند و خط تولید اصلی شرکت در اوایل این دهه به این محصول اختصاص یافت.

کنسول های سری XL شرکت مایداس همواره یه به عنوان پیشرو شناخته می شدند. اولین سری آنها در نمایشگاه جامعه مهندسین صنایع صوتی در نیویورک در سال ۱۹۸۶ ارائه شد. هزینه توسعه کنسول XL برای Midas بسیار بالا بود و موجبات مشکلات مالی برای شرکت گردید. به دنبال آن در سال ۱۹۸۷ شرکت Midas Audio Systems Ltd. تعطیل و دارایی هایی آن توسط KLARK TEKNIK خریداری شد. ادامه طراحی و تولید میکسر مایداس در شرکت Klark Teknik در شهر Kidderminster انگلستان از سر گرفته شد.

مدل XL3 از جدیدترین های Midas در سال ۱۹۹۰ معرفی گردید. XL3 اساساً یک کنسول به همراه مانیتور بود که توسعه یافته سری XL2 به حساب می آمد. اما با نوآوری جدید در مورد فیدرهای VCA ؛ این محصول حتی برای منازل هم قابلیت کاربرد داشت.

میکسر xl4

کنسول XL4 مایداس

XL4 پرچمداری قدرتمند:

پروژه بعدی XL4 بود که جزء تولیدات پرچمدار سال ۱۹۹۵ تلقی می شد. این محصول حرف اول را در کنسول میکسرهای آنالوگ می زد. XL4 هنوز هم در کنسرت های گروه های مختلف موسیقی به چشم خورده و از آن استفاده می گردد. کنسول XL4 با گروه های موسیقی مطرح و بسیاری از آثار با کیفیت، به جای جای جهان سفر کرد. این کنسول معیاری برای تولیدات دهه آینده بوجود آورد. مهندسان فعال در صنعت صدا از آنچه که آنها توانستند با ترکیبی بی نظیر از عملکرد صوتی XL4 و اتوماسیون جامع حرکتی فیدر به دست آورند، شگفت زده شدند. بسیاری از عناصر این کنسول افسانه ای همچنان در دسترس مهندسان امروزی هستند.

گام بعدی که بر موفقیت XL3 و XL4 تأثیر گذاشت و موجبات سلطه تمام عیار برند مایداس در تجارت تجهیزات مربوط به گروه های موسیقی در کنسرت ها را گردید؛ چیزی نبود جز، سری Heritage که در سال ۱۹۹۶ معرفی شدند. در میان کنسول های Heritage مدل Heritage 3000 به یک استاندارد در صنعت راه اندازی کنسرت ها تبدیل شد. این مدل همراه با XL4 کانونی را برای کنسرت های مهم دهه های بعد تشکیل دادند. کنسرت هایی همچونBon Jovi ،Alanis Morrisette ،AC / DC Coldplay Kid Rock، Metallica، Foo Fighters ،Christina Aguilera ،Sir Paul McCartney and Pearl Jam

شرکت مایداس سریLegend 3000 در سال ۲۰۰۲ معرفی نمود. این کنسول جدیدترین و نوآورانه ترین کنسولی بود که تا آن زمان ساخته شده بود. این در حالی بود که این دستگاه هم برای امکان کوچک و هم برای گروه های موسیقی معمولی مناسب بود و به دلیل ویژگی های و قابلیت های ویژه که داشت (دارا بودن دو مجموعه فیدر در هر کانال و…) به عنوان اولین میکسر سه منظوره معروف شد.

تشکیل هسته جدید تیم طراحی Midas :

در سال ۲۰۰۳ Midas یک تیم کوچک از مهندسین سابق واحد تحقیق و توسعه شرکت Amek را استخدام کرد. هدف از این کار تشکیل هسته تیم جدید طراحی کنسول دیجیتال کمپانی بود. کار این تیم از یک دفتر کوچک در ساختمان Empress به یک ساختمان با شکوه در Manchester منتقل شد. این تیم، که توسط کارکنان واحد تحقیق و توسعه در Kidderminster تکمیل شده است، مسئولیت طراحی سخت افزار و DSP، مدار آنالوگ و توسعه رابط کاربری آنرا بر عهده داشت.

کنسول مایداس

ورود Midas به عرصه تمام دیجیتال

برند مایداس در سال ۲۰۰۶ پا به عصر تمام دیجیتال می گذارد. در این سال کنسول میکسینگ تمام دیجیتال MIDAS XL8 در نمایشگاه فرانکفورت ProLight + Sound نظر متخصصان را جلب نمود. در مجموع سه کنسول در این نمایشگاه معرفی شد. دو کنسول در غرفه و یکی در چادر عظیمی که در فضای باز بر پا شده بود قرار داشت. کنسول XL8 دستگاهی به واقع قدرتمند بوده و قسمت کنترل کننده دستگاه دارای پنج مانیتور جداگانه می باشد که همگی در نور روز و نورمستقیم براحتی قابل مشاهده هستند. از این رو جهت استفاده در اجراهای زنده فضای باز بسیار مناسب می باشد. کنسول XL8 در بسیاری از تورها و رویدادهای پرطرفدار مورد استفاده قرار گرفته است. از آن جمله میتوان به مراسم یوروویژن، جشن الماس ملکه بریتانیا، جوایز بریتانیا و جایزه صلح نوبل اشاره نمود.

۲۰۰۹ سال اتحادی بزرگ:

سال ۲۰۰۹ شاهد اتحاد و همبستگی بین نام های تجاری Midas و Klark Teknik ازیک سو و نام تجاری MUSIC Tribe از شرکت Bosch هستیم. به آسانی مشخص شد که این یک رابطه فوق العاده قوی بود. زیرا MIDAS و KLARK TEKNIK نه تنها میراث نام تجاری خود بلکه تجربه عملکرد در سطح بالای صنعت صدا را زنده می کردند. از طرفی صاحب مالکیت معنوی بودند که همگی می توانستند از آن بهره مند شوند.

یک تیم اختصاصی از مهندسین بریتانیایی در حال حاضر هسته شرکت های MIDAS و KLARK TEKNIK را در MUSIC Tribe City تشکیل داده اند که مرکز تولید این شرکت می باشد. این مرکز در شهر Zhongshan استان Guangdong قرار گرفته است. جایی که همه ۳۰۰۰ کارمند و کارگر این شرکت به آنجا “خانه” می گویند!. شرکت MUSIC Tribe در عوض بیش از ۲۰ میلیون دلار در یک مرکز تولید اختصاصی با تکنولوژی فوق العاده بالا برای مایداس و KLARK TEKNIK سرمایه گذاری کرده است.

بیش از ۴۰ سال فعالیت حرفه ای مایداس در صنعت صدا:

همزمان با سال۲۰۱۴ بیش از ۴۰ سال است که Midas و Klark Teknik قدرت خود را در نوآوری و رهبری دنیای حرفه ای صنعت صدا، با تولید محصولات بسیار خاص به رُخ همگان کشیده اند. به همین مناسبت مدیرعامل شرکت در سخنرانی خود عنوان نمود:
”دستاوردهای ما با حمایت بی نظیر همه کارکنان شگفت انگیز ما در طول سال ها امکان پذیر شده است. ما همچنین از شرکا، مشتریان، مهندسین سیستم های صوتی، موسیقیدانان و دوستان زیادی که بیش از ۴۰ سال از ما حمایت کرده اند تشکر می کنیم. این یک سفر فوق العاده بوده است که با هم طی کرده ایم . مشتاقانه منتظریم تا ببینیم که ۴۰ سال آینده به کجا خواهیم رسید.”
امروز برند مایداس پس از سالها فعالیت درخشان در زمینه سیستم های حرفه ای صوت یکی از مشهورترین تولیدکنندگان تجهیزات صوتی می باشد. این شرکت رویه تولید میکسرهای صوت بی نظیر خود را با میکسرهایی همچون سری M32و سری Pro ادامه داده است . میکسرهای ساخت مایداس از گذشته تا امروز در اماکنی گوناگون همچون استادیوم ها، سالن های کنسرت، سالن های همایش، فستیوال ها،اماکن مذهبی و … نصب شده، مورد استفاده قرار گرفته و شگفتی ساز بوده اند.

الکتروویژن؛ نمایندگی فروش محصولات مایداس :

همانطور که در ابتدای این بخش عنوان شد الکتروویژن به عنوان نمایندگی فروش محصولات مایداس در ایران فعالیت داشته و مفتخر است تجهیزات با کیفیت این برند را به کاربران ایرانی عرضه دارد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره محصولات و خرید تجهیزات با الکتروویژن نمایندگی مایداس  تماس بگیرید.

نمایندگی فروش محصولات مایداس