پرده نمایش ویدئو پروژکتور


پرده نمایش ( Projection screen ) از ملزومات جانبی ویدئو پروژکتورها است و به عنوان جزئی از سیستم پخش تصویر شناخته می شود. همانطور که از نام آن پیداست به عنوان بستر یا زمینه ای جهت پخش تصاویر ارسالی از ویدئو پروژکتورها مورد استفاده قرار می گیرد. مواد بکار رفته در ساخت آن از بازتاب نور جلوگیری کرده و به افزایش کیفیت تصاویر در حال پخش کمک می نماید. شاید این طور تصور شود که با تاریک کردن فضا میتوان از یک دیوار سفید یا وایت برد نیز به عنوان صفحه نمایشی جهت پخش تصاویر استفاده نمود اما بنا به دلایلی استفاده از پرده پروجکشن توصیه می شود:

مهمترین دلیل تفاوت فاحش کیفیت تصویر بین پخش در این دو حالت این است که دیوار و یا پارچه یا وایت برد هر میزان که سفید و بدون موج و بافت خاصی باشند باز با توجه به متریال و رنگ پرده که موجب کاهش بازتاب نور و نمایشی با حداکثر کیفیت می شود  تصویر ضعیف تری ارائه می دهند .

دلیل بعدی نیز مربوط به زیبایی و نظم محیط است. برای هر محیطی و هر کاربردی که برای ویدئو پروژکتور ممکن است وجود داشته باشد پرده مخصوص وجود دارد که میتواند در کیفیت و خروجی نهایی سیستم پخش تصویر و نیز راحتی و حس حضار در فضا هنگام نمایش تاثیر گذار باشد.

بنابراین و با توجه به این مهم که عموما مصرف کنندگان بابت خرید دیتا پروژکتورها هزینه بالایی می پردازند استفاده از هر سطحی غیر از پرده نمایش با توجه به تاثیر نا مطلوبی که در نتیجه کار خواهد داشت توصیه نمی گردد.