سیستم رای گیری بی سیم


در جلسات و همایش هایی که در سازمانها، ارگانها، ادارات، شرکت ها و … برگزار می گردد همواره یکی از رایج ترین امور رای گیری پیرامون مسائل گوناگون است. طی جلسات برگزاری سریع مراحل رای گیری و حفظ محرمانگی از اولویت بالایی برخوردار است. در گذشته رای گیری از طریق اخذ رای فرد به فرد و سپس شمارش دستی و یا رای گیری از طریق پرسش عمومی و اعلام نظر حضار صورت می پذیرفت. در هر دو این حالات پروسه رای گیری دارای سرعت، صحت و محرمانگی کافی نبود. به طوری که احتمال طولانی شدن مراحل رای گیری، اشتباه یا تقلب در شمارش آرا و عدم احتساب آرای برخی افراد همواره وجود داشته است. به منظور حل مسائل پیش گفته نیاز به راهکاری نوین احساس می شد. سیستم رای گیری ( سیستم رای گیری بی سیم ) پاسخی بود که به این نیاز داده شد.

سیستم رای گیری چیست؟

سیستم رای گیری همانطور که از نام آن مشخص است درواقع جایگزینی برای روشهای سنتی رای گیری است. این سیستم راهکاری برای اخذ، شمارش و ثبت سریع و بدون اشتباه آرا به کمک تجهیزات الکترونیکی است. ضمنا توانایی محافظت از آرا و هویت رای دهندگان را نیز دارا می باشد. کاربرد اصلی تجهیزات رای گیری عموما در سالن های کنفرانس، سالن های اجلاس، سمینارها، مراکز آموزشی و …است. هرچند بعضا سیستم کنفرانس نصب شده در سالن کنفرانس دارای قابلیت رای گیری است. اما این قابلیت در تمام سیستمهای کنفرانس وجود نداشته و از طرفی ممکن است نیاز به رای گیری در اماکنی همچون سالنهای همایش و اجلاس وجود داشته باشد که فاقد کنسولهای کنفرانس هستند.
سیستم رای گیری بی سیم(Wireless Voting System) زیر مجموعه ای از سیستم های رای گیری می باشد. سیستم رای گیری بی سیم دارای برتری هایی نسبت به حالت باسیم است.با توجه به آنکه این سیستم بر بستر WiFi کار می کند نیازی به سیم کشی و مسائل اینچنینی ندارد. از طرفی میتوان دستگاه ها را پیش از رای گیری بین حضار توزیع و سپس نسبت به جمع آوری آنها اقدام نمود.